Powiatowy Festiwal Nauki eksperymentuj, doświadczaj, odkrywaj, działaj

Dnia 27 marca 2024 roku już po raz czwarty odbył się Powiatowy Festiwal Nauki, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie. Gospodarzem tegorocznego spotkania z ciekawymi doświadczeniami było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie.
Festiwal Nauki adresowany był do nauczycieli i wszystkich uczniów zainteresowanych nauką i ciekawymi zjawiskami zachodzącymi w otaczającym nas świecie przyrody. Miał być on „niewielką pigułką nauki”, która pozwoli: podejmować uczniom innowacyjne działania rozbudzające ciekawość i dociekliwość naukową, rozwijać ich kreatywność, rozbudzać zainteresowania naukami przyrodniczymi, umiejętnie stosować zdobytą wiedzę do objaśniania zjawisk występujących w przyrodzie, popularyzować przedmioty przyrodnicze w środowisku nauczycieli i uczniów wszystkich typów szkół, a także kształtować umiejętność współpracy w grupie zadaniowej oraz prezentacji własnych zainteresowań i osiągnięć.

 Swój udział w Festiwalu zgłosiło jedenaście szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu Dolnym,
  • Szkoła Podstawowa w Pogalewie Wielkim,
  • Szkoła Podstawowa nr 5 w Brzegu Dolnym,
  • Zespół Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym,
  • Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wołowie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołowie
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wołowie
  • Szkoła Podstawowa w Krzelowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. J.M Ossolińskiego w Brzegu Dolnym
  • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Wołowie.

Uczestniczyło w nim 60 uczniów reprezentujących poszczególne szkoły oraz ok. 200 uczniów, będących uczestnikami festiwalu.

Oficjalnego otwarcia IV Powiatowego Festiwalu Nauki dokonał p. Janusz Dziarski, starosta wołowski, p. Krystyna Adaśko, dyrektor PCE i PPP w Wołowie oraz p. Barbara Żeleźniak, dyrektor CKZiU w Wołowie.

W tym roku po raz pierwszy z ciekawymi doświadczeniami   chemicznymi zaprezentowali się przedstawiciele PCC Rokita w Brzegu Dolnym.

Uczestnicy festiwalu mogli  samodzielnie wykonać wiele doświadczeń lub obserwować te, które przygotowali ich rówieśnicy. Mieli okazję wykonać doświadczenia fizyczne i sprawdzić, czy przez ludzkie ciało płynie muzyka, co to jest próżnia i dlaczego w niej nic nie słychać, dlaczego balony lewitują, jak w nadmuchany balon wbić szpilkę, tak aby nie pękł. Eksperymenty chemiczne stanowiły jak zawsze ciekawe doznania wzrokowe, czasami węchowe, próbowały wyjaśnić, dlaczego atrament  robi się niewidzialny, dlaczego „jakaś” ciecz zmienia kolory jak sygnalizacja świetlna, jak ukryć styropian w łyżce cieczy.

Bardziej odważni i nie bojący się pobrudzić rąk mogli poczuć się jak w laboratorium kryminalistyki i sprawdzić odciski palców, a nawet stwierdzić obecność „krwi”. Sztuczna krew nie jednemu spływała z „otwartej rany” brudząc przy tym ręce, ale w końcu nauka wymaga poświęceń. Duże zainteresowanie budziły także  doświadczenia z ogniem, tj. spalanie magnesu czy sztuczne ognie.

Najmłodszymi uczestnikami tegorocznego festiwalu nauki była grupa pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola w Wołowie. Wszystko dla nich było ciekawe i niezwykłe, tajemnicze, a wręcz magiczne. I chociaż nie rozumieli tego, czego doświadczali to być może takie spotkanie z nauką zaowocuje w przyszłości.

Jak co roku najbardziej zachwyceni byli uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, których trudno było odciągnąć od poszczególnych stanowisk, a przede wszystkim od takich, których wykonanie wiązało się z gnieceniem, dotykaniem, ugniataniem.

W imieniu pani Krystyny Adaśko, dyrektora PCE i PPP w Wołowie oraz swoim dziękuję  tym, którzy włączyli się do organizacji kolejnej edycji Festiwalu, czyli pani Barbarze Żeleźniak, dyrektorowi CKZiU w Wołowie, p. Katarzynie Ławeckiej, przedstawicielom PCC Rokita w Brzegu Dolnym,   wszystkim nauczycielom, którzy pomagali uczniom w realizacji ciekawych doświadczeń, uczniom, którzy godnie reprezentowali swoje szkoły oraz wszystkim uczestnikom tym małym jak i tym większym za udział i wspólną naukę w troszkę innej odsłonie.

Zapraszamy do współpracy i nauki przez eksperymentowanie, odkrywanie, doświadczanie i działanie  w przyszłym roku szkolnym i liczymy na jeszcze więcej niesamowitych i fascynujących eksperymentów, których z każdym rokiem jest coraz więcej. Dziękuję za to, że byliśmy razem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

https://drive.google.com/file/d/1tL79mdqvf-AQ_ttPsVc_swwjCVnpc82d/view?usp=drive_web

Regina Kmicińska
doradca metodyczny
przedmiotów przyrodniczych

Katarzyna Paszkowska
doradca metodyczny nauczania
fizyki i informatyki
w PODN w Wołowie.