„Wychowywać to kochać i wymagać…” czyli wartościowe materiały o nawiązywaniu relacji

Drodzy Rodzice,

Polecamy poniższe materiały dotyczące tego, w jaki sposób można pogłębić swoją wiedzę na temat wychowywania dzieci. Aktualny czas epidemii może być czasem naszego rozwoju, również w zakresie stawania się lepszym rodzicem/opiekunem/partnerem dla naszych rodzin. Dzięki temu, że sporo czasu spędzamy z naszymi najbliższymi,  trochę uczymy się ich na nowo, poznajemy w dotąd niecodziennych odsłonach.

Na początku zachęcamy do zapoznania się z filmikiem dotyczącym programu rozwijającego kompetencje rodzicielskie „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” autorstwa pani Joanny Sakowskiej. Sama autorka przybliża nam w filmie czym może być nasze rodzicielstwo, jeżeli postawimy na budowanie relacji z naszym dzieckiem, a równocześnie nie zapomnimy
o dobrym, konsekwentnym systemie wychowawczym. Opisuje również jak w praktyce wyglądają zajęcia „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”:

Pragniemy przypomnieć Państwu, że nasi specjaliści mają uprawnienia do prowadzenia tych wartościowych warsztatów, które regularnie odbywają się na terenie naszej Poradni. Chętnych do wzięcia w nich udziału prosimy o kontakt z sekretariatem w celu zapisania się na listę oczekujących. Przed rozpoczęciem kolejnej edycji warsztatów powiadomimy Państwa telefonicznie. Zajęcia są bezpłatne (nr telefonu do poradni: 071 389 25 46).

Polecamy również książki:

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat” J. Faber, J.King,

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”,  A. Faber, E. Mazlish,

„Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”, A. Faber, E. Mazlish,

Załączamy jeszcze wartościowy link wykładu z Ritą Pearson o rozumieniu, że dziecko tak naprawdę się uczy w momencie posiadania relacji z daną osobą (dotyczy to zarówno nauczycieli, jak i rodziców stosujących nawet najbardziej skuteczne zasady wychowawcze przy braku realnej relacji z dzieckiem). Zachęcam do obejrzenia i przemyślenia:

Owocnego rozwoju w roli rodzica i budowania pozytywnych relacji z innymi,

Maria Buśko-Rola- psycholog, PPP Wołów