4 września 2024 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie odbyła się konferencja inaugurująca nowy rok szkolny 2024/2025, której uczestnikami byli przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy. Jej organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie.
Na początku wszystkich zebranych powitała pani Katarzyna Łuczak – dyrektor Liceum – gospodarz miejsca spotkania, a następnie oficjalnie konferencję rozpoczęła pani Krystyna Adaśko – Dyrektor PCE i PPP w Wołowie.
Hasłem przewodnim spotkania była myśl Jeana Sassona: …czasami największym darem jest gotowość do odłożenia na bok własnych problemów i otwarcie serca na drugiego człowieka, wysłuchanie go i pochylenie się nad jego cierpieniem.
Organizator konferencji realizując zaplanowany cel stworzył okazję do wysłuchania wykładu pani profesor Magdaleny Szpunar z Uniwersytetu Śląskiego na temat Edukacja do empatii. Poruszono temat, który realizuje 3 priorytet MEN, a dotyczy wspierania dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Z naciskiem na rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii, i wrażliwości na potrzeby innych, co ma niewątpliwie wielki wpływ na podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
Empatia i wrażliwość to w dzisiejszych czasach bardzo ważne, ale często niedocenianie cechy i umiejętności. Żyjemy w nieczułym świecie, który wspiera przede wszystkim egocentryzm, narcyzm, wybujały indywidualizm oraz obojętność. Bycie empatycznym i wrażliwym to nie jest słabość, jak niektórzy próbują nam wmówić. W świecie pełnym napięć, konfliktów oraz wyzwań – ważne jest to, co buduje mosty porozumienia między ludźmi.
Następnie pani Krystyna Adaśko i pani Barbara Rajter – Tybińska przedstawiły ofertę Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie na rok szkolny 2024/2025
Spotkanie odbyło się w atmosferze pełnej serdeczności, a treści i wiersze, które zaprezentowała pani prof. Magdalena Szpunar nawiązujące tematyką do budzenia empatii w człowieku, wzruszyły niejedno serce obecne na auli.
Podczas spotkania można było wzbogacić swój księgozbiór o tomiki poezji pani profesor: 13 pięter ludzkich istnień, Mieszkają we mnie słowa, Tyle jej wszędzie i ciągle tak mało.
Uczestnicy opuścili aulę wołowskiego liceum z refleksją, że warto zatrzymać się na chwilę, przyjrzeć najbardziej fundamentalnym wartościom ludzkim. Wrażliwość i empatia to nie wady, a zalety. Nie wykluczają bycia silnym oraz niezależnym. Nie przeszkadzają w realizacji swoich celów i zamierzeń. Pozwalają wyjść naprzeciw drugiego człowieka.
Celem spotkania było również to, byśmy zrozumieli i uczyli dzieci, i młodzież, że osoba nieposiadająca umiejętności empatii jest nieczuła. To postać „ślepa” emocjonalnie, która nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych ludzi. Człowiek pozbawiony empatii nie jest w stanie zagłębić się w świat drugiej osoby.
Organizator dziękuje wszystkim za wspólnie spędzony czas na rozważaniach i życzy byśmy pamiętali, idąc za przesłaniem Wojciecha Janowskiego, że może po to spotykamy ból i mroki, byśmy w ogóle byli w stanie współczuć i wspomagać?
Doradca metodyczny nauczania języka polskiego
Danuta Haller
Fotogaleria:




