PIKNK NAUKOWY DWÓJKI – INTEGRACYJNE ZAJĘCIA OTWARTE Wyobraźnia nie zna granic – namalujmy sobie JESIEŃ! Wyobraźnia nie zna granic – namalujmy sobie KOSMOS!

28 września 2023 r. odbyły się integracyjne zajęcia otwarte w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich w Wołowie. Przeprowadzone one zostały w plenerze w dwóch zróżnicowanych grupach: w 26 osobowej kl. VII b. i 20 osobowej kl. VI c, w skład których wchodzili uczniowie ze SPE oraz uczniowie bez dysfunkcji. Przygotowano je we współpracy z PCE i PPP w Wołowie – doradcą metodycznym oraz nauczycielem szkoły – panią A. Beryzewską. Aby uczniowie czuli się bezpiecznie, towarzyszyły im nauczycielki szkoły, panie: K. Wierzbińska, E. Ciźla, K. Tomczyk, K. Szymańska. Doradca metodyczny – pani D. Haller była animatorką tychże warsztatów plastycznych, które polegały na wspólnym malowaniu farbami akrylowymi na stretchu. Wszyscy uczestnicy i dzieci, i dorośli świetnie się bawili. Dzieci zdrowe wspierały w zabawie tych, którzy wymagali pomocy.

Podczas zajęć prowadzący starali się pomóc uczniom w zrozumieniu ich własnych emocji, emocji innych oraz przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń zachowania. Uczniom pokazano jak sobie z nimi radzić i wyciągnąć pomocną dłoń do osób, które maja problemy z adaptacją i współpracą w grupie zróżnicowanej. Ważne było to, by dzieci pracujące w jednej grupie ustalały wspólne zasady w tworzeniu spójnego malowidła.

Zajęcia warsztatowe o charakterze artystycznym miały na celu wzbogacanie umiejętności dydaktyczno – wychowawczych nauczycieli o nowe narzędzia pracy. Ich celem było również wskazanie jednego ze sposobów organizacji procesu edukacyjnego z uwzględnieniem metod pracy dobieranych adekwatnie do realizowanych celów edukacyjnych i wychowawczych oraz strategii dydaktycznej wspierającej indywidualizację nauczania w zróżnicowanej grupie. Uczestnicy spotkania mieli okazję zaobserwować sposób tworzenia warunków sprzyjających aklimatyzacji uczniów z SPE z grupą uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych. Prowadząca postawiła sobie za cel udzielenie wsparcia w rozwiązywaniu problemów nauczycieli bezpośrednio przy warsztacie pracy w obszarze edukacji włączającej.

 Po odbytych zajęciach została przeprowadzona analiza merytoryczna i metodyczna zajęć.

W zajęciach wzięły udział 43 osoby. Na spotkanie warsztatowe oraz omówienie przeprowadzonych zajęć przybyło 8 nauczycieli. Doradca dziękuje wszystkim za wspólny czas i możliwość wymiany doświadczeń w obszarze kształtowania u uczniów umiejętności społecznych, wyrażania własnych emocji i budzenia poczucia estetyki oraz metod aktywizujących stosowanych podczas zajęć integracyjnych.

Zobaczmy, jak świetnie wszyscy się bawili w zintegrowanym zespole świadczą film i zdjęcia.

Zapraszam do obejrzenia.

Doradca metodyczny
Danuta Haller

Foto galeria:

  1. Warsztat do malowania na stretchu.
Podwórko szkolne, ławka, na której stoją kolorowe farby, pędzle i palety do mieszania kolorów.

2. Miejsce pikniku.

Budynek, na którym widnieje na czerwonym tle biały napis- nazwa szkoły. Poniżej kolorowy baner z napisem „Piknik Naukowy Dwojki”

3. Podczas malowania.

Podwórko szkolne, dziecko stoi z rozłożonymi rączkami, jest pomalowane . Stoi na tle powierzchni folii, rozciągniętej między drzewami, po której malują pędzlami.

4. Podczas malowania.

Podwórko szkolne, dzieci stoją w pobliżu folii, rozciągniętej między drzewami, po której malują pędzlami. Są w ruchu, bo biorą farby i pędzle. Pomiędzy nimi animator.

5. Podczas malowania.

Podwórko szkolne, dzieci stoją w pobliżu folii, rozciągniętej między drzewami, po której malują pędzlami. Na pierwszym planie uczeń i nauczyciel, który daje instrukcję.

6. Mieszamy farby.

Stół z farbami i paletami oraz pędzlami. Wokół niego dzieci.

7. Wielkie dzieło uczniów klasy VI c.

Grupa dzieci na dworze przed kolorowym obrazkiem. Wszyscy wznoszą uśmiechnięci.

8. „Kosmos” w wykonaniu chłopców z kl. VII b.

Podwórko szkolne, grupa chłopców kuca, a za nim ich malowidło na stretchu „Kosmos”- na folii, rozciągniętej między drzewami.

9. Podziękowanie za współpracę.

Sala szkolna. Na tle ekranu i ściany stoją trzy kobiety

10. Podziękowanie za współprace dla PCE i PPP w Wołowie.

11. Upominek.

Zielony owoc – pigwa, w folii piernik, na którym jest napis” SP 2” i zielone listki, słoik z borowa zawartością.