Żałoba i co dalej? Przydatne materiały dla nauczycieli i specjalistów

Żałoba jest procesem utraty, najczęściej osoby bliskiej, związanej z nami emocjalnie, można też przeżywać żałobę po utracie jakieś rzeczy czy sytuacji życiowej np. utrata pracy, domu w wyniku pożaru. Ważne jest, żebyśmy w procesie żałoby dzieci i młodzieży potrafili być dla nich wsparciem, rozmawiać kiedy widzimy, że tego potrzebują, sami potrafili sobie poradzić z pojawiającymi się w nas uczuciami związanymi ze śmiercią, utratą, przemijaniem.

Poniżej załączam linki do bardzo wartościowym materiałów dotyczących tego, w jaki sposób można zrozumieć żałobę dziecka, jak z nim rozmawiać, jak przygotować zespół klasowy  na powrót dziecka w żałobie, jak sobie poradzić z tematem śmierci ucznia/nauczyciela.

Warto pamiętać, że żałoba jest naturalnym procesem, w którym dziecko ma prawo odczuwać np. złość, smutek, bunt, nienawiść, niezgodę na sytuację, przejawiać nietypowe zachowania. Kiedy jednak ten stan nadmiernie się wydłuża, zachowanie dziecka idzie w kierunku zachowań destrukcyjnych i autodestrukcyjnych, zgłasza, że nie radzi sobie ze swoimi przeżyciami- warto udać się na konsultację do psychologa, psychoterapeuty, w momencie zagrożenia zdrowia lub życia- do lekarza psychiatry.

Poza tym na stronie TUMBO pomaga znajdziemy mnóstwo materiałów dotyczących żałoby, pracy z dzieckiem, materiały da rodziców, propozycji szkoleń, wykładów online- zachęcam do owocnej lektury, szczególnie nauczycieli i specjalistów, którzy pomagają aktualnie przejść swoim uczniom przez proces żałoby.

Strona zawiera wiele wartościowych materiałów dotyczących procesu utraty, żałoby, pomocy dziecku i jego rodzinie: https://tumbopomaga.pl/dla-nauczycieli

Telefon/kontakt mailowy dla osób w żałobie (przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, opiekunów, rodziców, nauczycieli, specjalistów):
https://tumbopomaga.pl/jak-pomagamy

Materiał opracowała: Maria Buśko-Rola- psycholog PPP Wołów