Zajęcia otwarte na temat: Zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami oraz sprzętem AGD. Praktyczne zastosowanie przepisu na moje ulubione drugie śniadanie oraz mus owocowy.

28 lutego 2024 r. odbyły się zajęcia otwarte w Szkole Podstawowej im K. Makuszyńskiego w Starym Wołowie. Przeprowadzone one zostały w klasie IV. Przygotowano je we współpracy szkoły z PCE i PPP w Wołowie – doradcą metodycznym nauczania języka polskiego. Warsztaty były prowadzone przez panią Magdalenę Ślebodę – pedagoga i nauczyciela w Szkole Podstawowej w Starym Wołowie wraz z doradcą p. Danutą Haller.

Temat lekcji brzmiał: Zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami oraz sprzętem AGD. Praktyczne zastosowanie przepisu na moje ulubione drugie śniadanie oraz mus owocowy. Uczniowie mieli zaplanowany czas na 2 godziny lekcyjne.

Uczniów zapoznano z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas obsługi sprzętu AGD. Zwrócono uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania potraw, prawidłowe posługiwanie się odpowiednimi narzędziami.

Celem zajęć była popularyzacja zdrowego odżywiania, zwłaszcza diety bogatej w owoce i warzywa, zapobieganie marnowaniu żywności oraz wdrażanie do całkowitego wykorzystania produktów spożywczych i prawidłowa segregacja odpadów spożywczych. Podsumowaniem pierwszej części lekcji była praca w dwóch grupach polegająca na wykonaniu plakatów: Kodeks bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD oraz Przepisy na zdrowe śniadanie, a także rozwijanie umiejętności czytania i redagowania przepisów kulinarnych.

W drugiej części zajęć uczniowie w Laboratorium Przyszłości – szkolnej kuchni uczniowskiej rozwijali swoje umiejętności kulinarne i przygotowywali drugie śniadanie oraz mus owocowy i owocowo – warzywny. Podczas zajęć kulinarnych dbali o higienę własną i estetykę wykonywanych potraw. Podsumowaniem zajęć była konsumpcja przygotowanego posiłku.

W zajęciach wzięło udział 6 nauczycieli. Na spotkanie warsztatowe oraz omówienie przeprowadzonych zajęć przybyło 6 nauczycieli. Doradca dziękuje wszystkim za wspólny czas i możliwość wymiany doświadczeń w obszarze kształtowania u uczniów umiejętności społecznych oraz metod stosowanych podczas lekcji.

            Do sprawozdania dołączamy scenariusz zajęć oraz prezentację.

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz zdjęć.

 

Danuta Haller – doradca metodyczny nauczania języka polskiego

Magdalena Śleboda – pedagog i nauczyciel w SP w Starym Wołowie

Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne z cyklu Laboratorium Przyszłości

Uczniowie podczas zajęć przygotowujących ich do wykonania drugiego śniadania oraz cześć praktyczna w kuchni- przygotowanie posiłku oraz musu owocowo-warzywnego i owocowego