Home  |  POCZTA  |  Kontakt  |  Mapa dojazdu  |  Login     
X
Użytkownik
Hasło

Dogoterapia

Zapraszamy na Dogoterapię

Od września 2009r. proponujemy w Powiatowym Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Wołowie, nową formę terapii - udział w zajęciach z psem terapeutą.

W Wołowie sesje prowadzone są z udziałem przeszkolonego psa Bartona – labradora z przeszkolonym specjalistą- dogoterapeutą- Iwoną Koliczko- oraz psychoterapeutą Anną Derejczyk i logopedą Magdaleną Zielińską - pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie - PCE i PPP w Wołowie.

W Brzegu Dolnym prowadzone są przez psychoterapeutę Dagmarę Danielczyk-Słomian, przewodnika i właściciela psa - Magdalenę Weiss oraz psa Maksa (rasy Nowofundland).Dogoterapia to jedna z form animaloterapii wykorzystująca psy. Głównie działanie tego rodzaju terapii kontaktowej polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyspiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby.
 
Popularność tej formy terapii  z całą pewnością zawdzięczać można jej prostocie a zarazem szybkości i skali osiąganych efektów. Kontakt z psem, umożliwia głęboki relaks co poprawia samopoczucie chorego a to z kolei motywuje do podjęcia walki z chorobą. Pies, który nie ocenia, nie przygląda się pogardliwie, niczego nie wymaga i jest ogromnie cierpliwy stymuluje chorego do zwiększenia wysiłku fizycznego podczas ćwiczeń, wydłużenia jego czasu co owocuje potem w poprawie stanu niepełnosprawnego.


Dlaczego to właśnie pies nadaje się tak świetnie do roli terapeuty?

  1. Pies każdego AKCEPTUJE bezwarunkowo i nie ocenia.
  2. Pies daje z siebie BEZINTERESOWNIE a niczego nie oczekuje w zamian. Nie stawia warunków i kocha niezależnie od tego czy odnosimy sukces czy porażkę.
  3. Pies nie ogranicza, pozwala spontanicznie realizować wszystkie pomysły i zachęca do kontaktu.
  4. Pies pozwala na wszystko nie okazując zniecierpliwienia.
  5. Pies buduje poczucie BEZPIECZEŃSTWA, ponieważ jest ciepły, puszysty i miły w dotyku, a głaskanie i przytulanie jest dla każdego przyjemnym relaksem.
  6. Pies nie wydaje poleceń, nie upomina i nie strofuje, nie dopomina się spokoju, a jedynie słucha CIERPLIWIE i ufnie czeka na każdy kontakt.


Data dodaniaa: 2009-12-27 Powrót do góry