Home  |  POCZTA  |  Kontakt  |  Mapa dojazdu  |  Login     
X
Użytkownik
Hasło

Narodowe Czytanie Nowel Polskich w Powiecie Wołowskim


Do tegorocznej ósmej już odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania  zbiór zatytułowany Nowele polskie.

Biblioteka Pedagogiczna w Wołowie  wspólnie z  Liceum Ogólnokształcącym w Wołowie zorganizowały kolejną edycję Narodowego Czytania. W dniu 17.09.2019 spotkaliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi w Liceum Ogólnokształcącym w Wołowie przy Placu Sobieskiego. Uroczystość rozpoczęła uczennica LO – Agnieszka Likus, która pięknie zagrała na frażolecie, a następnie wykonała utwór śpiewany – wprowadzając tym samym zgromadzonych w odpowiedni nastrój.

Po tym wystąpiły dwie Panie dyrektorki : dyr. LO w Wołowie p. Halina Łosiewicz oraz dyr. PCE i PPP w Wołowie p. Krystyna Adaśko, witając wszystkich przybyłych i przedstawiając zaproszonych gości,  którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego czytania.

Następnie odczytano list Pana Prezydenta RP, który napisał o nowelach, „że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.(...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i  – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe”.


Szczególnie gorąco przywitano gościa specjalnego spotkania p. Zbigniewa Walerysia - aktora znanego z wielu filmów i seriali, odtwórcy m.in.  roli św. Pawła z Tarsu w filmie „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Aktor ciepłym słowem powitał zebranych, a w swoim wystąpieniu podkreślił wielką  rolę czytania na różnych etapach życia, opowiedział także  o tradycji czytania w swojej rodzinie. Nawiązał także do nowel polskich, których lektura - nieraz ponownie po latach - powoduje szereg wzruszeń, jakie towarzyszą spotkaniom z książką.


Po tym jakże budującym wystąpieniu zaproszono wszystkich czytających do zajęcia miejsc na scenie  i rozpoczęło się głośne czytanie fragmentów  pięciu polskich nowel : Dymu - Marii Konopnickiej, Katarynki - Bolesława Prusa, Rozdziobią nas kruki, wrony - Stefana Żeromskiego, Sachem - Henryka Sienkiewicza, Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulza.


Czytanie rozpoczął oczywiście p. Zbigniew Waleryś , następnie czytał p. Jarosław Iskra - wicestarosta powiatu wołowskiego. Ogółem nowele czytało 35 osób  w tym: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wołowie, dyrektorzy szkół , nauczyciele i  uczniowie. W tele płynęła nastrojowa muzyka zespołu Enya. Widownia była wypełniona po brzegi przedstawicielami kilku szkół : SP nr  1 w Wołowie, SP nr2 w Wołowie oraz oczywiście najliczniej LO w Wołowie.

Po zakończeniu czytania wszyscy czytający otrzymali rzęsiste brawa. Agnieszka Likus jeszcze raz zagrała na frażolecie. Ostatnim punktem programu było wręczanie wszystkim uczestnikom  pamiątkowych zakładek do książek.


Dziękujemy wszystkim  którzy przyczynili się do uświetnienia spotkania.

 

Sprawozdanie foto :

     

     

     
Data dodania: 2019-09-23 Powrót do góry