Powiatowy Festiwal Nauki eksperymentuj, doświadczaj, odkrywaj, działaj

Tegoroczny III Powiatowy Festiwal Nauki, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie odbył się 24 listopada w przepięknej szkolnej hali sportowej w Orzeszkowie. To właśnie Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie była gospodarzem tegorocznego spotkania z ciekawymi doświadczeniami, czyli Festiwalu Nauki.

Festiwal adresowany był do nauczycieli i wszystkich uczniów zainteresowanych nauką i zjawiskami zachodzącymi w się świecie przyrody. Wydarzenie za swój cel przyjęło: rozwój oraz promocję naukowych pasji i zainteresowań uczniów, integrację społeczności szkolnych – uczniów i nauczycieli poprzez dzielnie się wiedzą ze swoich ulubionych dziedzin, rozwijanie kreatywności uczniów, kształtowanie umiejętności podejmowania przez uczniów innowacyjnych działań rozbudzających ciekawość i dociekliwość naukową. 
Swój udział zadeklarowało 12 szkół powiatu wołowskiego. Uczestniczyło w nim 54 uczniów reprezentujących poszczególne szkoły oraz ok. 100 uczniów, będących uczestnikami festiwalu. Uczestnicy festiwalu mogli samodzielnie wykonać wiele doświadczeń lub obserwować te, które przygotowali ich rówieśnicy. Mieli okazję sprawdzić jak można wprawić baterię w ruch, tak aby sama się bezustannie poruszała, jak przy pomocy komórki stworzyć hologram, dlaczego biały kwiat z bibuły staje się różowy lub jak zrobić tęczę na talerzu.

Ciekawość i świetną zabawę mieli również podczas doświadczenia ze sztuczną krwią, chociaż trochę brudziła ręce, ale w końcu czego nie robi się dla nauki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, nie zabrakło również doświadczeń z ogniem. Tym razem można było podziwiać palącą się „kurtynę” z waty metalicznej lub „zimne ognie”, które zapalały się bez „ognia”.

Najbardziej zachwyceni byli najmłodsi uczestnicy festiwalu, których trudno było odciągnąć od poszczególnych stanowisk. Byli bardzo dociekliwi, zadawali wiele pytań i zachwycali się prostymi doświadczeniami, które przeprowadzali samodzielnie.

W imieniu pani Krystyny Adaśko, dyrektora PCE i PPP w Wołowie oraz swoim dziękuję tym, którzy włączyli się do organizacji kolejnej edycji Festiwalu, czyli panu Dariuszowni Kucnerowi, dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie, p. Annie Mazur i p. Grażynie Studennej – gospodarzom festiwalu, p. Katarzynie Pułeckiej, p. Lilianie Potajewicz, p. Jaonnie Fijałkowskie, p. Jolancie Kwiatkowskiej, p. Annie Beryzewskiej, p. Aleksandrze Krawiec, p. Agacie Michułce oraz wszystkim nauczycielom i uczniom za aktywne uczestnictwo we wspólnej nauce przez doświadczanie i odkrywanie, a także wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie, którzy przygotowali poczęstunek dla uczestników III Powiatowego Festiwalu Nauki.

Zapraszamy do współpracy i eksperymentowania w przyszłym roku szkolnym i liczymy na jeszcze więcej niesamowitych i fascynujących eksperymentów.

Regina Kmicińska

doradca metodyczny
przedmiotów przyrodniczych
w PODN w Wołowie

Foto galeria:

Zdjęcie 1. Przywitanie uczestników przez dyrektora szkoły pana Dariusza Kucnera.

Sala, na środku stoją dwie kobiety i mężczyzna obok nich stoją uczniowie, przed nimi stoją stoliki ze szklanymi butelkami i plastikowe miseczki.

Zdjęcie 2 Przywitanie uczestników przez panią Krystynę Adaśko dyrektora  PODN w Wołowie.

Sala, na środku obok siebie stoją kobieta i mężczyzna obok nich stoją uczniowie. Za nimi niebieska ściana z napisem Powiatowy Festiwal Nauki.

Zdjęcie 3 Przywitanie uczestników przez panią Reginę Kmicińską, doradcę metodycznego w  PODN w Wołowie.

Sala, po środku stoją dwie kobiety i mężczyzna, obok stoją uczniowie. Za nimi niebieska ściana z napisem Powiatowy Festiwal Nauki.

Zdjęcie 4. Pokaz doświadczenia.

Sala, na środku stoi stół, na stole stoją szklane naczynia. Za stołem stoją trzy dziewczyny.

Zdjęcie 5 Pokaz doświadczeń.

Sala, na środku stoi stół, na którym stoją plastikowe butelki oraz trzy talerze. Na talerzach leżą kolorowe cukierki. Obok stołu stoi kobieta i mężczyzna.

Zdjęcie 6 Pokaz doświadczeń.

Obok siebie stoją dwie dziewczyny, na stole stoją szklane naczynia. Jedna dziewczyna trzyma szklaną butelkę z bezbarwną substancją, druga kroplomierzem odmierza ciecz. Wokół stołu stoją dzieci.

Zdjęcie 7 Pokaz doświadczeń.

Sala, na środku stoją stoły, za nimi stoi trzech chłopców i trzy dziewczynki. Jedna dziewczynka dmucha na palący się przedmiot.

Zdjęcie 8 Pokaz doświadczeń.

Za stołem stoi kobieta i chłopiec, na stole stoją talerzyki z kolorowymi cukierkami, wokół stołu stoją dzieci. Kobieta pomaga dzieciom.

Zdjęcie 9 Pokaz doświadczeń.

Na środku stoją stoły, wokół stołów ustawione są dzieci. Na stole stoją czerwone kwiaty i papierowy pociąg, z komina pociągu leci dym

Zdjęcie 10 Pokaz doświadczeń.

Wokół stołów ustawione są dzieci. Na stole stoją czerwone kwiaty i drewniana ramka z metalową watą. Uczeń zapala metalowa watę.

Zdjęcie 11 Pokaz doświadczeń.

Wokół stołów stoją dzieci. Na stole stoją szklane naczynia z kolorowymi płynami. Na końcu stołu stoi usypany z piasku model wulkanu

Zdjęcie 12 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoją trzy talerzyki, na których ułożone są kolorowe cukierki, które barwią wodę w kolorach tęczy. Wokół stołu stoją dzieci.

Zdjęcie 13 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoi szklane naczynie i leży czerwony balon. Za stołem stoją dziewczyny i chłopiec, przed stołem stoją dzieci z nauczycielką.

Zdjęcie 14 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoją czerwone róże, wokół stołu stoją uczniowie i jedna kobieta

Zdjęcie 15 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoją brązowe buteleczki Przed stołem stoi kobieta w niebieskiej koszulce Za stołem stoi pięć dziewczyn, przed stołem stoją dzieci.

Zdjęcie 16 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoją szklane naczynia z kolorowymi cieczami. Za stołem stoją dziewczyny w białych fartuchach, przed stołem stoi nauczycielka, pomaga dzieciom.

Zdjęcie 17 Pokaz doświadczeń- hologram.

Stół, na stole stoi czarne pudełko, w środku widać niebieskie delfiny. Za stołem stoją chłopcy w niebieskich koszulkach.

Zdjęcie 18 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoją szklane naczynie i plastikowe naczynia. Przed stołem stoją dwie kobiety, wokół stołów stoją dzieci.

Zdjęcie 19 Pokaz doświadczeń.

Stół, na stole stoi szklane naczynie. Za stołem stoją dziewczyny i nauczycielka, która pomaga dziewczynom. Przed stołem stoją dzieci.